SV
Svenska
Barn & familj

Fira påsk i Örebro

Publicerad 2021-03-18 / Uppdaterad 2025-04-08
Äntligen vår i luften! Det finns mycket att göra i Örebro under påsk. Här tipsar vi om roliga saker som passar både stora och små.

Massa skoj på Örebro slott

På påsklovet är slottet extra mycket öppet, med extra roliga saker att se och göra.

Ingår i entrépriset

  • Upplev Luftslott och fägring – 42 fantasifulla och färgsprakande porträtt av Lisalove Bäckman.
  • Spana in alla vackra hästar – och de lite knasiga enhörningarna – i utställningen Sagolika hästar.
  • Välj bland (eller gör alla) tre barnaktiviteter med tema hästar och kaniner.
  • Upptäck slottets salar och Barnens torn på egen hand.
  • Gå på en historisk guidad visning, lördagar och söndagar kl. 11:30 och 13:00.
En vit sal med högt i tak, stengolv, och valv med stora bilder på olika hästar.

Påskmarknad i Wadköping

Wadköping bjuder in till påskmarknad söndagen den 13 april kl. 11–16. Strosa runt bland påskpynt, ägg, hantverk, mat och annat som hör påsken till.

Wadköping. Foto: Peter Schedwin.

Badäventyr på Gustavsvik - och äggjakt i stan!

Det är inte för inte som upplevelsebadet Lost City har gjort Gustavsvik till Örebros populäraste besöksmål. I en spännande djungelmiljö väntar äventyret bland ruiner, palmer, vattenforsar, laguner, vågbassänger, pooler och några av Sveriges längsta vattenrutschbanor.

Dessutom bjuder Gustavsvik på äggjakt som passar både små och stora upptäckare. Under påskafton och påskdagen gömmer de fem ägg om dagen på olika platser i Örebro. I äggen finns fina priser, bland annat entrébiljetter till Lost City. Ledtrådar kommer att släppas på Gustavsviks storys på Instagram, Facebook och TikTok. Mer information finns på deras webbplats. Lycka till!

Ett barn med prickiga badkläder och blå armpuffar står i en barnpool och skrattar.

Kreativt på Kulturkvarteret

Kom och var kreativ på Kulturkvarteret! I kvarteret finns bland annat Stadsbiblioteket, Örebro konserthus, Örebro konsthall och Kulturbistron. Under påsklovet ordnar de bland annat påskpyssel, äggjakt, minidisco, högläsning och barnteater.

En kruka med påskliljor hålls upp av en hand.

Annat påskkul i city

Det händer massor av roliga saker i stan i påsk. Vad sägs om att hitta påskharen, påskpyssla och gå i påskparad? Kolla in City Örebros evenemangskalender för mer påskiga happenings i Örebro.

Foto: City Örebro

Naturnära upplevelser

Visst är det härligt att ge sig ut i naturen när våren får allt att grönska och gro? Ta med matsäck, något varmt att sitta på och ge er sen ut på närventyr! Inspiration till dina utflykter hittar du på Natur och äventyr.

Liten pojke sitter på stor fårfäll i skogen med ryggen mot kameran mittemot en vuxen man som grillar.

Påskmat

Letar du efter påskmatsinspiration? Örebro med omnejd är rena rama smörgåsbordet när det kommer till lokala råvaror.

Möt våren i Örebro

Människor promenerar på en gångstig i stadsparken i Örebro.

Örebroarnas bästa vårtips

Dagarna blir allt längre, ljusare och varmare. Så, var njuter du bäst av våren i Örebro? Vi frågade dem som kan staden allra bäst - örebroarna såklart!

Tusentals svanar rastar vid fågelsjön Tysslingen

Ett säkert vårtecken är när svanarna kommer till Tysslingen. Tusentals vita sångsvanar, och andra fåglar, rastar här varje år och har gett sjön smeknamnet Svansjön.

Ormarna på Öby kulle

Det är inte bara vi människor som försiktigt söker oss ut i den friska luften när den tidiga vårsolen äntligen börjar värma på allvar.

Hitta ut till vårblommorna

Med våren dyker de små underverken upp. Vårblommorna. Runt Örebro hittar du bland annat de här blomsäkra platserna.

5 platser för fågelskådning i Örebro

Packa utflyktskorgen, ta med en kikare och lyssna på fåglarna! Här får du tips på några av länets alla naturreservat som är extra bra för dig som är fågelintresserad.