Nöje & kultur

Örebro läns sju underverk – värda att besöka

Publicerad 2026-05-04 / Uppdaterad 2026-05-06
Efter nomineringar från allmänheten och ett urval av en jury, presenterade P4 Örebro resultatet – sju underverk i Örebro län. Med allt från en medeltida kyrka till häftiga industrimiljöer. Alla representerar olika delar av länets spännande historia.

Varför inte passa på att besöka alla sju underverk under vårens och sommarens utflykter? Här finns gott om möjligheter att upptäcka Örebro läns unika kulturarv. Följ listan nedan och ge dig ut på upptäcktsfärd.

1. Örebro slott

Mitt i hjärtat av Örebro tronar Örebro slott ståtligt på sin holme i Svartån. Den mäktiga borgen har anor från 1300-talet och har genom åren varit allt från försvarsborg och fängelse till kungligt residens. Slottet har också varit plats för många historiskt viktiga händelser. Till exempel utropade Gustav Vasa arvriket härifrån på nyåret 1540.

Nuförtiden är Örebro slott ett levande och öppet kulturarv – med aktiviteter för både stora och små. Här kan du upptäcka häftiga utställningar, fika eller luncha på Lill-Annas slottscafé, gå på en historisk visning och mycket mer. På slottets hemsida kan du läsa mer om vad som är på gång just nu.

Örebro slott ligger mitt i stadskärnan med Svartåns glittrande vatten runt omkring.

2. Svampen

En av Örebros mest kända landmärken är Svampen. Byggnaden invigdes 1958 som ett vattentorn. Helt enkelt för att möta den snabbt växande stadens ökade behov av dricksvatten. Det var Sune Lindström, chefsarkitekt vid Vattenbyggnadsbyrån, som ritade tornet med den karaktäristiska svampformen.

Idag är Svampen inte längre ett vattentorn. Dock ett väldigt populärt besöksmål. Välkommen in och ta hissen 58 meter upp till restaurang Skybar Svampen. Här kan du fika, luncha och äta glass. Med jämna mellanrum kan du också njuta av livemusik och andra evenemang. På köpet får du en magnifik utsikt över Örebro.

Svampens unika och höga kontur syns tydligt när du passerar de norra delarna av Örebro. Ta hissen upp och njut av en fika, lunch eller bara en trevlig utsikt.

3. Brevens bruk

Brevens Bruk är en välbevarad bruksort med vackra gulputsade byggnader – omgivna av vacker natur. Här har det pågått järntillverkning och gjuteribruk i mer än 300 år. Och idag lever platsen vidare genom ett skogs- och lantbruksföretag.

Brevens bruk har en organiserad och sammanhållen bebyggelsestruktur, något som är unikt jämfört med många andra bruk i Örebro län. Förutom själva järnbrukets byggnader finns mycket annat att upptäcka i området. Som en bruksherrgård, ett museum och en kyrka. Men också mountainbikeleder, badplatser och kafé. Upptäck hela utbudet på Brevens Bruks hemsida.

Ta gärna en promenad bland alla vackra och unika gulputsade byggnader.

4. Gamla Pershyttans bergsmansby

Strax utanför Nora ligger Gamla Pershyttan. Ett unikt minnesmärke från Bergslagens storhetstid och en av Sveriges bäst bevarade bergsmansbyar. Här har människor brutit malm och tillverkat järn sedan 1300-talet – till och med modern tid. 

Pershyttan är skyddad som kulturreservat för att bevara den historiska bymiljön och det omgivande landskapet. Här kan du ta del av hur det gick till när hytta och gruvor var i bruk. Eller gå en natur- och kulturstig på 6 kilometer som berättar om byns intressanta historia. Hitta mer information på visitnora.se.

De fina, gamla husen och kvarvarande maskiner från järnbrukets tid säger mycket om både Bergslagens och Sveriges historia. Foto: Frida Edlund

5. Krokbornsparken

I närheten av Hällefors finns Krokbornsparken – Sveriges äldsta folkpark från slutet av 1700-talet. Syftet med parken var att arbetarna på Hällefors bruk skulle roa sig. Här fanns till exempel danssalonger, karuseller och en amfiteater. Detta skedde tillsammans med bruksägaren och hans familj – något som var ovanligt på den tiden.

Runt parken finns stigar som vackert följer formationerna i naturen. Och nuförtiden ordnar föreningen Krokborns Vänner servering, aktiviteter och evenemang året runt i parken. Du kan också boka en guidning i området. Eller hyra parken för fest, barnkalas eller något annat roligt.

Krokbornsparken består av raka gångar som sammanstrålar i en central stjärnformad plats. Foto: Elisabeth Karlsson, Länsstyrelsen i Örebro län

6. Tångeråsa kyrka

Ett stenkast från Fjugesta, i övergångsbygden mellan västra Närkes slätt- och skogslandskap, finns spår från medeltiden. Här i form av Tångeråsa kyrka – en av Sveriges äldsta och bäst bevarade medeltida träkyrkor. Prover från kyrkans trästomme visar att koret byggdes i slutet av 1290-talet. Och nu ungefär 700 år senare är kyrkans yttre nästan helt oförändrat. 

Utöver kyrkans historia kan du uppleva flera sevärdheter i området. Sommartid arrangerar Tångeråsa Bygdeförening massor av aktiviteter. Som historiekvällar, sommarutställningar och bygdeaftnar. Passa också på att besöka bygdemuseet och hantverksbutiken.

Den lilla träkyrkan i Tångeråsa är en av få träkyrkor som finns bevarade från medeltiden i Sverige. Foto: Elisabeth Karlsson, Länsstyrelsen i Örebro län

7. Yxhult

Yxhult ligger i Hällabrottet, i utkanten av Kumla. Här får du en tidsresa genom svensk byggnadskultur och påminnelser om en svunnen storhetstid. Runt förra sekelskiftet var Yxhult nämligen Sveriges främsta stenhuggeri. Det bildades 1879 för att kalkbränna och bearbeta natursten – och senare för att tillverka lättbetong och mexisten. Yxhult var även störst i Sverige på marmor.

Idag är Yxhult ett stenarbetsmuseum bestående av byggnaderna Huvudkontoret, Stenhyvleriet och Trilobiten. Här kan du uppleva spår av den häftiga verksamheten och utvecklingen av stenhuggeriet. Den mest spektakulära byggnaden är kanske Huvudkontoret. Dess entré består av ett unikt marmorgolv med konstnärlig utsmyckning som föreställer urtidshavet.

Yxhults Stenarbetarmuseums entréhall har ett maffigt marmorgolv som är skapat av konstnären Bengt Blomqvist. Foto: Länsstyrelsen i Örebro län

Ta reda på mer om länets sju underverk

Klicka dig in på Länsstyrelsen Örebro län eller P4 Örebro för att läsa mer om underverken och deras intressanta historia. Och arbetet bakom att välja ut dem.

Mer kultur i Örebro

Två personer går på en skogsväg och håller om varandra. Det är soligt väder och runt omkring är det gröna fält och träd.
Nöje & kultur

Kulturvägar omkring Örebro

Kulturvägar är historiskt betydelsefulla leder som utgör en viktig del av vårt gemensamma kulturarv. Här är flera runt om i Örebro.
Ett konstverk förställande en himmel och en röd dörr med ordet Exit står placerad framför Örebro slott och en gammal stenbro. I förgrunden syns växtlighet.
Nöje & kultur

48 timmar konst och kultur i Örebro

Konstverk, kulturkvarter och inspirerande utställningar. Här är tipsen för 48 timmar i Örebro med konst och kultur på menyn.
En gul villa i trä sedd från sidan.
Nöje & kultur

Konst och kultur på Bergööska huset

Kulturminnesmärkta Bergööska huset ligger centralt i Hallsberg. Här finns Bergöövåningen med konst av Carl och Karin Larsson.