Natur & äventyr

Oset och Rynningeviken – örebroarnas oas

Publicerad 2020-08-11 / Uppdaterad 2026-04-17
Kilsbergen i väster. Hjälmaren i öster. Bergslagsskogarna i norr. I Örebro är naturen alltid nära. Men aldrig är den så nära som Oset och Rynningeviken.

Populärt bland fikasugna frilufsare

Naturreservatet vid Svartåns utlopp i Hjälmaren ligger bara en långpromenad eller cykeltur från Örebro city. Här finns raststugor, grillplatser och fågeltorn. Vintertid är det ett fint ställe att åka skridskor och spark på. Dessutom går grillplatserna varma för korvsugna helgfirare!

En långhårig kalv på grönbete.
Kalv av rasen Highland cattle. Foto: Kenny Floren

Från brokig baksida till örebroarnas oas

Men det som idag är en stadsnära oas har en minst sagt brokig historia. Området uppstod på 1800-talet då Hjälmaren sänktes nära två meter. Tanken var att skapa ny jordbruksmark, men skördarna blev magra och marken började snart växa igen. Oset, söder om ån, fick ett rikt fågelliv, något som ornitologen Erik Rosenberg upptäckte. Och redan på 1940-talet blev naturreservatet etablerat.

På norra sidan var det desto tristare. Här anlades allt från ett militärt övningsområde till industriområden och till och med en soptipp. Från början av 1990-talet och tjugo år framåt genomgick landskapet en upprustning. Marken blev sanerad och nya våtmarker, betesmarker och ängar blev etablerade. Örebros fula bakgård blev till ett attraktivt utflyktsmål!

Två personer sitter på en bänk på en brygga i en sjö. I bakgrunden går människor på ett gångstråk i vattnet.
Promenadslingor och pausställen finns det gott om. Foto: Gunn-Viol Kattilakoski

Stadsnära friluftsliv - året om

Idag har området en vacker och omväxlande natur med ett rikt fågel- och växtliv. För besökaren finns raststugor, grillplatser och utflyktspunkter. Här finns också cykel- och promenadvägar och tre raststugor; Venastugan, Rävgångsstugan och Erik Rosenbergs stuga där du kan gå in för att äta, fika eller värma dig.

Vill du avnjuta något än mer delikat än den egna matsäcken kan du besöka Stora Hjortstorps gård eller Naturens hus, båda med café och restaurang. Perfekt för värmande mys efter en skön vinterpromenad. När isen har frusit på sjön, plogas skridskobanor och det finns möjlighet att hyra såväl skridskor som sparkar.

På naturkartan.se finns vägbeskrivning och karta.

Många människor som åker skridskor och spark på en isbelagd sjö. I förgrunden sitter några personer på en träbänk.

Fler naturupplevelser i Örebro

Cykla i Örebro – 11 härliga utflykter

Uppflugen i cykelsadeln är ett perfekt sätt att upptäcka Örebro. Här får du en hel rad tips på cykelleder i och omkring Örebro.

Garphyttans vackra nationalpark

Garphyttans nationalpark är känd för sin kulturhistoria och sina blomsterrika ängar. Här finns också en rad fina vandringsleder.
Ett mindre kryssningsfartyg med passagerare ombord åker i en kanal. Runt omkring kanalen står det flera träd.

Båtturer på Hjälmaren 2026

Upplev Sveriges fjärde största sjö med en båttur ut på det böljande blå. Åk med en turbåt i sommar för att njuta av Hjälmaren!